Alçıpan profiller asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme sistemleri için tercih edilen galvanizli çelik saç profillere verilen addır. Farklı alanlarda sundukları pratik çözümden dolayı tercih edilirler. Uygulandıkları yere kolaylıkla uyum sağlayarak dayanıklılığını arttırlar. Yüksek korozyon direnci göstermeleri sayesinde uzun yıllar kullanım sağlarlar. Uygulanmaları pratik olduğu gibi sökülmeleri de kolaydır. Az maliyetle giydirme sistemi isteyenler iyi bir seçim olacaktır.

Alçıpan profilleri duvar U, duvar C, tavan U, tavan C ve köşe profilleri olmak üzere farklı biçimlerde satılır. Yangın önleme, duvar yükseltme, ısı ve ses yalıtımı gibi faydaları da vardır. Uygulama yapılacak alana göre boyutlandırma yapılarak üretilebilir.

Alçıpan Profil Kullanım Yerleri

Alçıpan profilleri sahip oldukları özellikler sayesinde farklı alanlarda kullanılır. En bilinen kullanım yerleri çatı, dış ve iç cephe ile tavanlardır. Bunlara ek olarak izolasyon işlemlerinde de tercih edilir. Prefabrik ve betonarme yapılara uygulanması son derece pratiktir. Alçıpan profil kullanılarak tesisat boruları ve kabloların gözükmesi engellenerek dekorasyona katkı sağlanabilir.

Duvar U profilleri yatay şekilde uygulanan malzemelerdir.  Bölme duvar sistemleri için tercih edildiğinde çerçeve kısmını oluşturur. Giydirme duvar ve asma tavan uygulamaları için iyi bir malzemedir. Kullanılacağı alana bağlı olarak profillerin her iki tarafına ya da tek yüzüne alçı levha vidalanır. Duvar C profilleri ise uygulama sırasında dikey destek sağlaması için tercih edilir. Alışveriş merkezleri, oteller, çok katlı binalar ve benzeri yerlerde uygulamalarını görebilirsiniz. Her türlü iç mekana kolaylıkla uygulama yapılabilir. Tavan U ve tavan C profilleri asma tavana sahip olmak isteyenlerin tercih edeceği malzemelerdir. Taşıyıcı görev üstlenmeseler bile asma tavanın dengeli durmasına yardımcı olur. Köşe profilleri ise alçı sıva uygulaması yapılırken duvar köşelerine monte edilir. Asma duvar uygulamalarında köşelerin dik kalabilmesini ve darbe dayanımının daha iyi olmasını sağlar.

Alçıpan Profil Ebatları

 

Profil Adı Ölçüler (mm) Kalınlık (mm) Uzunluk (mm)
Duvar U Profili 27x100x27 mm 0,5-0,6 mm 3000-4000 mm
Duvar C Profili 24x60x27 mm 0,4-0,6 mm 3000-4000 mm
Tavan U Profili 26×28,5×26 mm 0,5-0,6 mm 3000-4000 mm
Tavan C Profili 27x60x27 mm 0,4-0,6 mm 3000-4000 mm
Köşe Profili 27×27 mm 0,4-0,6 mm 3000-4000 mm
Delikli KöşeProfili 25×25 mm 0,3-0,4 mm 3000-4000 mm

 

Satın alacağınız ürünün TSE kurallarına uygun üretilmesi önemlidir. Firmamızdan satın alacağınız ürünler gerekli kalite belgelerine sahiptir. Alçıpan profiller hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.